Mi az az 5G? Mekkora sebességgel is száguldozik az 5G?
Vagy egy új mobilszolgáltatós marketingfogással lesz ismét dolgunk?
De legfőképpen mi értelme is van ennek, ha eddig is csak arról hallhattunk, hogy a 4G sincs megfelelően kiépítve?
5G az 5. generációs vezeték nélküli mobil technológia megnevezését jelenti. Akármennyire is nem érdeklődő az olvasó az informatikai fejlesztés világára, mégis érdemes az alábbi sorok erejéig az érdeklődést fenntartani, mert egészen futurisztikus dolgokról szól a cikkünk.
Valójában arról van szó, hogy 4K-ban lehet majd a videókat megcsodálni YouTubeon. Na jó, annál egy kicsit többről…
De miért is van szükség az 5G-re, amikor a 4G sem tökéletes?
Amióta 1982-ben a Nordic Mobile Telephone bejelentette az első 1G-s hálózatot azóta megközelítőleg 10 évenként jelentek meg az újabb hálózatok a mobil piacon. 1992-ben a 2G. 2001 a 3G éve volt és 2012 pedig a 4G-é.
Az 5G-t már 2020-ra ígérik kereskedelmi forgalomba hozni. Tehát azok a fejlesztők, akik a 2020 körüli dátumról nem szeretnének lecsúszni, már most el kell kezdeniük a fejlesztéseket, szabványosításokat megvalósítani. Különösképpen úgy, hogy nem csupán arról van szó, hogy gyorsabban és könnyebben lehessen Skypeolni, vagy videotelefonálni.
Az 5G az újításokkal mellett gyorsabb lesz, mint a 4G hálózat. 1-10 Gbit/s sebességet ígérnek. Jelenleg 5 Gb/s sebesség elérését jelentették be nem olyan régen az Ericssonnál.
Összehasonlításképpen a most majdnem országos lefedettséggel elérhető 4G 100Mbit/s sebességre képes.
Az 5G theát leggyorsabb mai 4G LTE hálózat maximumánál 60-szor gyorsabb
Ez azt jelenti, hogy a Gyűrűk Ura mind a három részének bővített kiadását 4K-ban 32 másodperc lenne letölteni. 32 másodperc…
Hihetetlen, nem igaz?
És mindez teljesen értelmetlennek tűnik tekintve, hogy mire használjuk jelenleg a mobilunkat.
Akkor mégis mire fel ez a nagy sebesség?
A fejlesztő cégek, mint az Ericsson nem csak mobiltelefonokban és laptopokban gondolkodnak, hanem az úgynevezett IoT (Internet of Things) is mozgatja őket.
Ezek azok az eszközök, amik az internetre csatlakoznak és az internet segítségével képesek hatékonyan könnyebbé varázsolni az életünket. Mint például az okos autók, okos szenzorok, távirányítós munkagépek, amik az emberek számára veszélyes munkakörnyezetben dolgoznak. S ezeknél az eszközöknél a reakció idő miatt lesz szükség erre a gigantikus…már-már fénysebességre.
Lássunk egy példát az okos autókkal kapcsolatosan. Az önvezető autók elterjedéshez elengedhetetlen, hogy valamilyen formában kapcsolatban álljanak egymással annak érdekében, hogy az egymással történő ütközést elkerülhessék. Ha két ilyen autó egy nyomvonalon halad 90 km/h sebességgel és az első autó hirtelen lefékez. A második autó a jelenlegi LTE tipikus hálózati sebességét használva, ami 40 ezredmásodperces késleltetést jelent, már 1 métert tesz meg, ugyanezen körülmények között az 5G 1 ms-nál is alacsonyabb késleltetése alatt csak 2,5 centimétert, mire reagál a fékrendszer.
Az 5G-t viszont nem csak a sebessége teszi ennyire misztikussá, hanem sokkal fontosabb, hogy az új generáció lényegesen több csatlakozó eszközt tud majd fogadni. Ma közel 10 milliárd mobilhálózatra kapcsolódó eszköz van a világon, a következő néhány évben azonban ezek száma biztosan sokszorozódni fog. A változásokra a hálózati oldalon is fel kell készülni és szükséges, hogy ennyivel előrébb járjanak a fejlesztések világában.
Fel kell készülniük a szolgáltatónak arra, hogy ilyen mennyiségű eszközt fognak használni a fogyasztók.
És mi mindenre lehet még jó az 5G?
Például lehetőség nyílik arra, hogy megjelenjenek a valós időben látott és mozgó hologramok is. Ami a robotika párhuzamos fejlődésével arányosan lehetőséget biztosíthat arra, hogy egy orvos úgy hajtson végre egy műtétet, hogy jelen sincs a beavatkozás helyszínén.
És áttörést biztosítana a virtuális, kiterjesztett valóságon alapuló technológiák számára is, amely lehetővé tenné a még realisztikusabb élményt több millió ember számára.
Minden összekapcsolódik!
Az egyre több okos kütyü megjelenésével, pedig igény lesz egy olyan rendszerre, ami ezt a mennyiséget képes lesz majd kezelni. Képzeljük csak el, hogy egy közintézmény épületeit felszerelve ilyen intelligens eszközökkel olyan mértékű energia és pénz megtakarítást lehet elérni, hogy végre lehetségessé válhatna a fenntartható fejlődés.
Mindez futurisztikusnak tűnhet, de a jelenlegi 4G hálózatra épülve már megtalálhatóak a nyomai az 5G-nek.
Szóval kell-e az 5G?
A jövő fejlesztései mindig is a múltban indultak útnak. A további előrehaladás érdekében természetes az, hogy ma ezekre a gondolatokra még úgy reagálunk, hogy filmszerűnek, sci finek tűnnek, de higgyük csak el, hogy ez nem is annyira távoli jövő.
Az 5G bevezetésének várható ideje:
Jelenlegi állás szerint, a 2018-ban Dél-Korea által rendezett téli olimpia játékokon nyerhetünk betekintés először az 5G hálózatba a KT Telecom által. Majd a szintén 2018-ban esedékes moszkvai foci-világbajnokság idejére pedig a Huawei szeretné tesztelni a rendszert.
Az első kereskedelmi (azaz bárki által használható) 5G hálózatokat azonban 2020-ig várnunk kell.
Amennyiben tudni szeretné hogy a mobilszolgáltatók melyik mobilflotta kínálata milyen sebességű internetet kínál Önnek, kérje tanácsadónk segítségét a lenti űrlap kitöltésével.