A szolgáltatók által alkalmazott hűségidő fajtákat a mindenkor hatályos Általános Szerződési Feltételekben tüntetik fel a hozzájuk kapcsolódó szankciókkal, kötbér fajtákkal együtt. Ezért érdemes figyelmet szentelnünk annak, hogy mobiltelefon előfizetésünk mellé milyen hűségfajtát kaptunk „ajándékba”.
Jelen cikkünkben igyekszünk megvilágítani a szolgáltatók által előszeretettel alkalmazott hűségidő fajták fogyasztó számára nyújtott hátrányait.
Egy-egy előfizetői szerződésen belül akár több fajtája is előfordulhat a hűségvállalásnak, függően az előfizető által igénybe vett kedvezménytől.
Az első ilyen, talán a legenyhébb fajta a szolgáltatói hűség.
Ebben az esetben annyit vállalunk csupán, hogy a szolgáltató ügyfele leszünk egy adott ideig, függetlenül a tarifa csomagtól. Tehát megengedett a váltás egy alacsonyabb havidíjú publikus díjcsomagra, illetve akár mobilflottás tarifára, persze amennyiben egyéb paramétereink alapján jogosultak vagyunk rá.
A második ilyen a tarifahűség.
Ezt a szolgáltatók abban az esetben szokták alkalmazni, ha az igénybevett tarifa nagyon kedvező az ügyfél számára, ezért a „jóárasított” szolgáltatáshoz némi „röghözkötést” is bevállaltat.
A manapság legközismertebb tarifahűséges publikus díjcsomagok például a Vodafone RED, a Telenor Hipernet vagy a T-Mobile Média Mánia.
A hűségidő aláírásáért cserébe rendkívül kedvező kondíciókkal az egyik a korlátlan beszélgetés lehetőségét, a másik a bődületes mennyiségű internet használatot, a harmadik a “nulla forintos” akcióban elérhető több százezer forintos mobilkészüléket nyújtja.
A legtöbb tarifahűség esetében nincs visszaút “lefelé”, mindig csak nagyobb díjcsomagra válthatunk, továbbá azt is érdemes megnézni, hogyha váltunk, akkor újraindul-e az időszámítás a nagyobb tarifára vagy az eredeti hűségidő végéig vállaljuk csak azt.
A harmadik ilyen a készülék vásárlása miatti hűség.
Ez az a hűség fajta, ami az egyik legtöbb figyelmet igényli az ügyfelek részéről.
Itt úgy kezdődik az egész, hogy 0,- forintért kapunk egy drága készüléket, amit utána 2 évig törlesztünk például 5 ezer forintonként. Cserébe aláírjuk a hűségszerződést. Viszont mi a helyzet akkor, ha fél év múlva találunk egy jóval kedvezőbb tarifát és fel akarjuk mondani a hűségszerződést. Ebben az esetben fizetni kell, mint a katonatiszt.
Ugyanis a szolgáltató jogosult kiszámlázni az igénybe vett “készülékár-kedvezmény” különbözetet a hűségidő felbontásakor. Ennek kiszámítása pedig a szolgáltató által közzétett kiskereskedelmi készülék árlista alapján történik. Csakhogy például a szolgáltatói kiskereskedelmi árlistában egy 130 ezer forintos piaci értékű iPhone ára 210 ezer forinton van beárazva és ez az az ár is, amit a szolgáltató szerződésbontás esetén alkalmaz.
Tehát vigyázat! Könnyen elcsábulhatunk, de veszélyes, ha előtte nem számolunk utána. Természetesen a megfelelő mobil flotta megválasztásával ezekkel a kockázatokkal nem kell számolnia. Telefon flotta tanácsadóink készséggel állnak rendelkezésükre.