Csak azzal a feltétellel vehetnek új frekvenciákat az államtól a mobilszolgáltatók, ha országszerte jó a lefedettség, úgyhogy ezért állítólag mindent meg is tesznek.
Azt, hogy a szerződésben rögzített ígéretek valóban teljesülnek-e, azaz az országban tudunk-e bárhol mobillal dolgozni, tv adást nézni, vagy akár telefonálni, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság ellenőrzi, amihez spéci mérőkocsit használ.
Három egyszerű kérdésre keresi a választ, illetve a mért értékek formájában a bizonyítékot:
- Van-e és milyen térerejű a lefedettség?
- Ha netezünk, akkor a le- és feltöltés sebessége mekkora?
- Milyen értékekkel rendelkezik a hálózati válaszidő?
Az NMHH szakértői nemcsak egy-egy pillanatnyi állapotot mérnek, mint ahogy az amatőr mérőprogramokkal mi is megtehetnénk, hanem minden egyes pillanatban és helyen mindhárom szolgáltató teljesítményét vizsgálják és az adatok zömét közzé is teszik a szelessav.net weboldalon. Mindehhez, tehát az országos lefedettségi térkép készítéséhez naponta akár 200-300 kilométert is levezetnek.
A munkájuk során még felhasználói panaszokat is ellenőriznek mérőkocsijukkal,
azonban általában az a tapasztalat, hogy vagy a felhasználó készülékével vannak gondok vagy a vételt esetleg más körülmények zavarják.
Az NMHH szakértői szerint például történt olyan eset is, amikor ugyan a helyszínen, kültéren tökéletes lefedettség volt, de házban az üvegajtó hővédő szigetelése annyira leárnyékolta a rádióhullámokat, hogy amikor becsukták, a térerő nullára esett és a mobil ledobta a hálózatot.
Egy másik esetben pedig ugyan a készüléken nem voltak külsérelmi nyomok, viszont – valószínűleg egy korábbi eséstől – a belsejében le volt szakadva az antenna csatlakozója.
A legtöbb problémát azok a DECT telefonok okozzák, amelyeket az USA-ból hoztak be, ugyanis a nagy víz túloldalán a hordozható vezetékes telefonok olyan frekvencián működnek amit itthon a mobilszolgáltatóknak osztottak ki, és amelyek zavarják a mobilhálózatot. Ez évente 300-400 DECT telefont jelent.
Az olcsó kínai mobilokkal sem jobb a helyzet az NMHH hálózati szakértői szerint, ha 4G-t akarnak használni, mivel vidéken elkezd akadozni a vétel annak ellenére, hogy a városban még jól működnek. Ennek az az oka, hogy a szolgáltatók a 800 MHz-es tartományt használják vidéken a 4G-re, lévén hogy ez a frekvencia nagy távolságra jobban terjed. A szóban forgó, külföldről beszerzett mobilok nem biztos, hogy működnek ezen a hullámhosszon, ezért ugyan a lefedettség a 4G használatát is lehetővé tenné, a készülék sokszor csak 3G-re tud csatlakozni.
Tíz-tizenkét települést ellenőriznek naponta egy-egy mérőautóval és még egyszer visszamennek mérni, ha lefedettségi problémákat észlelnek. Ebben az esetben pedig már a szolgáltatónak is jelzik a hibát.
Az NMHH egy viszonylag érdekes és rendhagyó eszköz- és járműparkkal rendelkezik ezen tevékenysége végzéséhez.
A gépkocsik tetején van egy tízméteres kinyújtható árboc, mellyel a tévés műsorszóró adók lefedettségét is vizsgálják. Találhatók rajta továbbá arasznyi antennák is, melyekhez néhány méregdrága műszer kapcsolódik, amelyek az autó árának a sokszorosába kerülnek, és amikkel a mobilszolgáltatást mérik.
A kocsit felszerelésébe tartozik még egy több napi folyamatos működést lehetővé tevő 220 Ah-s szünetmentes táp, egy laptop, ami természetesen ütésálló és rengeteg kábel és hálózati berendezés. A legizgalmasabb darabja a felszerelésnek a hat darab Samsung Galaxy S4 LTE Plus okostelefon. Ezekkel a készülékekkel nagyjából azt tapasztalja az NMHH, amit az átlagos felhasználók tapasztalnak mobilozás közben és a hat darab pedig ahhoz szükséges, hogy mindhárom szolgáltató 3G és a 4G hálózatát külön-külön tudják vizsgálni. A telefonok természetesen speciális módon fel vannak készítve a megfelelő mérési feladatok elvégzésére, tehát azért mégsem teljesen olyanok, mint az „utcai” változataik.
A készülékeket távolról, az NMHH mérési központjából irányítják, és úgy vannak beállítva, hogy megadott időközönként végezzenek el méréseket méghozzá csak egy adott haladási sebesség fölött.
A pingelésre használt adatcsomagok mérete általában 800 bájt amellyel a BIX-ben elhelyezett szervert 10 gigabites vonalon éri el az NMHH. Ezen egyelőre még „iszonyatos” sebesség oka pedig az nemsokára hazánkban is lehetővé válik a 300 megabit per másodperces átvitel a 4G LTE hálózatokon. Ehhez pedig kell a mérési kapacitás.
Amennyiben nem szeretné kihagyni ezt az „észvesztő” sebességű netezési lehetőséget és szeretne valamely mobil flotta tagja lenni és kedvezményesen vagy kamatmentes részletre akár közép-, akár prémium kategóriás készülékeket vásárolni, kérje tanácsadóink segítségét a lenti űrlap segítségével.