Mobil Flotta Centrum

  • Mobil flotta
  • Mobil flotta magánszemélyeknek
  • Céges mobil flotta
  • Kapcsolat
  • GYIK
  • Hírek
Mobil Flotta Centrum » Hírek » Telekom, Telenor, Vodafone, hát én immár kit válasszak?

2017-03-01 by Admin

Telekom, Telenor, Vodafone, hát én immár kit válasszak?

Hatszáz millió Ft összegű bírságot szabott ki jogerősen a Gazdasági Verseny Hivatalt (GVH) a Telekomra, mert a reklámjaiban valótlanul állította, hogy a legnagyobb mobil 4G hálózattal bír a hazai piacon. A GVH megállapításai szerint – amint az az indokolásból kiolvasható – a lefedettségi térképek önmagukban nem alkalmasak arra, hogy a fogyasztók képesek legyenek megállapítani azt, hogy ez az állítás igaz-e. Álláspontunk alapján valójában a lefedettségi térkép ismerete sem elegendő a tájékozott döntés meghozatalára, hiszen számos más szempont van, amelyet egy fogyasztónak mérlegelnie kell, amikor valamelyik mobilszolgáltató mellett teszi le a voksát.
Azért sem könnyű választani, mert a mobilcégek honlapjain kihelyezett lefedettségi térképekből általában csupán annyi látható, hogy az országos beltéri lefedettséget gyakorlatilag a Telekom és a Telenor már elérte és jelentős előnyük van a Vodafone-nal szemben. Viszont az adatok változhatnak és torzulhatnak attól függően, hogy mely metodika alapján készültek (lakossági vagy földrajzi lefedettség). Természetesen valamennyi cég szeret amellett a metodika mellett dönteni, amelyik kedvezőbb képet fest róla.
Azoknak a fogyasztóknak, akik nagyvárosokban élnek gyakorlatilag lényegtelen, hogy az országos lefedettség elérte-e a 100 százalékot, vagy sem, hiszen a döntésük meghozatalakor nem veszik figyelembe az országos lefedettségi mutatókat – mivel ez nem fontos számukra.

Amit azonban érdemes minden vásárlónak a döntése meghozatalakor figyelembe venni, az az, hogy milyen a kültéri és a beltéri lefedettség, vagy az ún. deep door lefedettség ott ahol használni kívánja a mobilnet hálózatot. A deep dorr lefedettség azt jelenti tehát, hogy az utcáról több fallal is leválasztott helyiségekben, vagy a pincékben, mélygarázsokban, metróalagutakban milyen a lefedettség. Ez leginkább a Vodafone-t választó fogyasztónak lehet lényeges szempont, hiszen mivel náluk nagy különbségek fordulhatnak elő ezen mutatók kapcsán.
És annak, akinek sikerült eljutnia a döntéshozatal során eddig a pontjáig további rossz hírünk az, hogy az sem mindegy, hogy a lefedettség „milyen”. Azt is szükséges megvizsgálni, hogy milyen gyors a le- és feltöltési sebesség, illetőleg azt, hogy alacsony vagy magas a mobilnet-hálózat sávszélessége és kapacitása.
A 4G szemben a 3G technológiával azonos sávszélesség mellett kétszer annyi ügyfelet képes jó minőségben kiszolgálni, mint a 3G; és azonos ügyfélszám mellett pedig lényegesen nagyobb adatátviteli gyorsaságot képes nyújtani. Számokban ez annyit jelent, hogy akár 300 Mbit/s letöltési sebesség, illetőleg 50 Mbit/s feltöltési sebesség érhető el, természetesen a választott díjcsomagtól függően. Az egyes lefedettségi területeken az esetek 80%-ban spontán mérhető értékei letöltési sebesség esetében 2000 kbit/s, feltöltési sebesség esetén pedig 500 kbit/s. És arányaiban ugyanez mondható el a 2G és a 3G közötti különbségekről is, csak más számokkal.
A kültéri lefedettség mértéke cél a beltéri lefedettség esetében is. Ez azért fontos, mert a beltérben az épületek falai, szerkezete csökkentik a rádiójel erősségét, azaz csökkentik a le- és feltöltési sebességet. Tehát akkor menő a mobilhálózatunk, ha ugyanazt a sebességet tudja a beltérben, mint a kültérben.
A beltéri lefedettség sok egyéb tényezőtől is függ persze: egyrészt a bázisállomás átviteli képességétől, a rádiós környezet minőségétől, az egyidőben igénybevevők számától, a felhasználó által használt eszköz típusától, a felhasználó távolságától az adótoronytól, illetve a felhasználó sebességétől is.

És akkor kinek is a lefedettsége a legnagyobb?

Magyar Telekom

A Telekom 4G hálózatának kültéri lakossági lefedettsége 2016. I. negyedévében 97,3 százalékos volt, év végére a hálózatfejlesztésnek köszönhetően 98 százalékra nőtt. 2016. őszén pedig elkezdődött a kistelepülések 4G technológiával való lefedése is, így egy éven belül több mint 2600 hatezer főnél kisebb lélekszámú településre is eljut a Telekom mobilinternete. Most több mint 2800 települést, köztük 1100 ezer fő alatti lakosú kistelepülést lát el a Telekom 4G-vel. A Telekom növelte a 4G hálózat beltéri lefedettségét, ennek következtében a beltéri lefedettség a 2016. I. negyedévi 83,5 százalékról 87,2 százalékra emelkedett az év végére. A Budapesten élőknek már jelentősen érzékelhető a cég beltéri lefedettségének és komoly javulás várható a 2017-es év végére, hiszen további fejlesztések kezdődtek a cégnél. A 300 Mbps elméleti sebességű 4G+ szolgáltatás már több mint 40 településen, a lakosság közel 25 százaléka számára elérhető el.

A Telekom országos kültéri 4G lefedettsége 2017. év elején így néz ki:

Telecom lefedettség

Forrás: portfolio.hu

Telenor

Az idei évi számok alapján a Telenor 4G hálózatának kültéri lefedettsége 98 százalék, a beltéri lefedettség pedig 88 százalék. Tavaly a Telenor az országos lefedettség növelésén túl arra is figyelmet fordított, hogy a nagyvárosokban, így a fővárosban is javítsa a teljes beltéri lefedettséget, a szakzsargonban deep indoor coverage néven hívott érték abban tér el a “hagyományos” beltéri lefedettségtől, hogy az, egy lakóhelyiség csaknem teljes, a már megszokott 2G vagy hangszolgáltatással megegyező lefedettségét célozza meg. Tehát, olyan helyiségekben is elérhető lesz a 4G, amelyeket az utcától egynél több fal választ el. A Telenor tavaly 650 állomáson kapcsolta be a 4G+-t, amellyel akár a 4G-nél kétszer gyorsabb, 300 Mbps-os letöltési sebesség is elérhető az LTE Advanced technológiát támogató készülékekkel.

Így néz ki a Telenor kültéri 4G lefedettsége 2017. év elején:

Telenor lefedettség

Forrás: portfolio.hu

Vodafone

Természetesen a Vodafone-nál is folyamatos a 4G hálózat fejlesztése, az idei évi adatok szerint az országos kültéri 4G lefedettség 93,81 %, az országos beltéri lefedettségről azonban a vállalat nem közölt adatot. A lefedettségi térkép alapján a Vodafone elsősorban a sűrűn lakott településekre fókuszál, Budapesten például kültéren közel 100 százalékos, beltéren 97 százalékos a Vodafone 4G lefedettsége.

Az alábbi térképen sárgával a Vodafone 4G kültéri, rózsaszínnel pedig a beltéri lefedettsége látható.

Vodafone lefedettség

Forrás: portfolio.hu

Akkor most kit is válasszak?

Az nem derül ki a közzétett adatokból, hogy az egyes mobilnet szolgáltatók pontosan hogy és milyen adatok szerint mérik a lefedettségi mutatóikat, de nagyjából levonható az a következtetés, hogy a Telenor és a Telekom mutatói azonosak. A Vodafone kültéri lefedettsége is gyakorlatilag az egész országra kierjed.

A döntése meghozatalában bízza magát profi szakembereink segítségére, akik segítenek Önnek megtalálni a legjobb választást. Csak annyi a dolga, hogy a mobil flotta tagjainak szóló kedvezményes lehetőségek iránt érdeklődik az alábbi űrlap kitöltésével.

 

Kategória: Hírek

  • Adatvédelmi nyilatkozat
  • Céges megrendelés
  • Lakossági megrendelés

Mobil Flotta Centrum